Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zadbaj o oczy!

Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zadbaj o oczy!

Pracujesz w biurze i cały dzień spędzasz przed komputerem? W między czasie korzystasz często ze swojego smartfona, a po powrocie do domu oglądasz TV? Twoje oczy potrzebują szczególnego traktowania.

Obecnie z każdej strony jesteśmy „atakowani” elektroniką – w pracy, w domu, w drodze – wszędzie korzystamy z urządzeń elektronicznych, których ekrany męczą nasze oczy. Zdaniem wielu ekspertów na całym świecie długotrwałe korzystanie z takich urządzeń może prowadzić nawet do gorszego widzenia.
Z ankiety Deloitte wynika, że sprawdzamy ekran swojego smartfona tysiące razy dziennie i spędzamy średnio około 5 godzin na przeglądaniu internetu oraz korzystaniu z aplikacji mobilnych. Dodatkowo do tego można dołożyć korzystanie z komputera w pracy i mamy wynik prawie całego dnia przed ekranami elektronicznymi, które męczą nasze oczy. Jak informuje „Optometry Times” 28% społeczeństwa spędza średnio ponad 10 godzin przed ekranami urządzeń, 65% przeznacza na to od 3 do 9 godzin w ciągu doby.
Jak zatem nasze oczy mają się czuć dobrze? Jest to praktycznie niemożliwe. W czym leży problem?

Niebieskie światło

Wszystko przez niebieskie światło, które emitują wszystkie elektroniczne urządzenia. Długotrwałe patrzenie w nasze smartfony czy komputery po dłuższym okresie czasu może prowadzić do Zespołu Suchego Oka lub Syndromu Widzenia Komputerowego. Pierwsza z dolegliwości objawia się jak sama nazwa mówi – uczuciem suchego oka, a więc odczuwalnego zmęczenia oka czy gorszym widzeniem. W przypadku tego drugiego również dochodzi do przemęczenia wzroku, rzadszego mrugania, zamazanego widzenia, bólu głowy, czy też obolałej szyi, ramion oraz karku od długotrwałego ułożenia naszej postury.

Jak zapobiegać?

Aby maksymalnie minimalizować niewłaściwe skutki korzystania z urządzeń elektronicznych należy już od teraz wprowadzić w życie kilka prostych zasad.
W miarę możliwości ogranicz korzystanie z ekranów komputera starego typu, gdyż emitują one jeszcze bardziej szkodliwe światło. Staraj się korzystać z oświetlenia żarówkami emitującymi białe światło zamiast żółtego, zrezygnuj też z oświetlenia halogenowego. Warto stosować oświetlenie bezpośrednio nad biurkiem, jednak oświetlenie nie powinno być jaśniejsze od ekranu Twojego komputera. Unikaj siadania zbyt blisko ekranu komputera oraz rolowania pleców podczas pracy na komputerze. Trzymaj myszkę blisko siebie, odsuwanie jej zbyt daleko od siebie prowadzi do przybliżania się do ekranu. Zastanów się jakie jest Twoje krzesło, na którym siedzisz podczas pracy przy komputerze. Jeśli podczas siedzenia nie opierasz się plecami o oparcie fotela – pomyśl nad innym jego ustawieniem, a jeśli nie możesz tego zrobić – zaplanuj zmianę krzesła biurowego.
Odwiedzaj regularnie lekarza specjalistę, który doradzi odpowiednią korekcję, by minimalizować zmęczenie oczu. Staraj się często mrugać przed ekranem komputera, urządzenia elektroniczne powodują, że mamy skłonność do rzadszego mrugania, przez co nasze oczy ulegają przesuszeniu, ponieważ nie mają wystarczającego naturalnego nawilżenia, produkowane jest mniej filmu łzowego. Staraj się raz co 20-30 minut odwrócić wzrok od ekranu komputera i popatrzeć w dal – w ten sposób wzrok może odrobinę odpocząć.

Soczewki kontaktowe a ekrany

Wcześniej, dla większej ochrony oczu, specjaliści zalecali stosowanie okularów korekcyjnych wyposażonych w powłokę BLUE, która zwiększa odblaski, zapewniając komfortowe widzenie nawet podczas wielogodzinnego korzystania z urządzeń elektronicznych. Obecnie powstają soczewki kontaktowe, których budowa ma pomagać w większym komforcie korzystania z urządzeń elektronicznych.
Całodobowe soczewki kontaktowe Biofinity Energys producenta Cooper Vision, które zostały stworzone z wykorzystaniem konstrukcji Digital Zone Optics oraz technologii Aquaform w taki sposób by oczy się mniej męczyły.

Jak to działa?

Dzięki umieszczeniu na przedniej warstwie soczewki wielu asferycznych krzywizn, w centralnym obszarze soczewki koncentrowana jest większa moc dodatnia, co powoduje mniejsze zmęczenie oczu podczas korzystania z urządzeń cyfrowych.
Zastosowana technologia Aquaform powoduje dodatkowo kumulowanie się na powierzchni soczewki dodatkowo cząsteczek wody. To, w połączeniu z materiałem silikonowo-hydrożelowym, który charakteryzuje się wysoką tlenoprzepuszczalnością.
Innym produktem, który ma pomóc w komfortowym korzystaniu z naszych komputerów i smartfonów są soczewki kontaktowe ULTRA, która utrzymuje aż 16 godzin nawilżenia w ciągu doby. Dzięki technologii MoistureSeal, która łączy całodzienny komfort noszenia przy zachowaniu wyraźnego widzenia co daje zdrowe oczy bez uczucia zmęczenia.

Dodatkowe nawilżenie oczu

Urządzenia elektroniczne często powodują, że mamy skłonności do wpatrywania się w niego bez mrugania. To prowadzi do większego wysuszania naszych oczu, a tego następstwem jest zmęczenie oczu i odczuwany dyskomfort. Warto w trakcie dnia stosować dodatkowe nawilżenie oczu w postaci kropli do oczu, dzięki czemu przyniesiemy ulgę naszym oczom. Jeśli stosujemy soczewki, warto pamiętać aby używać kropli specjalnie przeznaczonych do stosowania wraz ze szkłami kontaktowymi, gdyż mają one właściwą konsystencję. Takim produktem są krople EyeLove Comfort 15 ml, które są większe niż inne odpowiedniki i mają dłuższą datę ważności niż większość podobnych produktów.
W przypadku soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych warto pomyśleć również o korzystaniu z płynu czyszczącego, który dodatkowo nawilża soczewki. Takim produktem jest m.in. EyeLove Comfort PLUS z dodatkiem haluronianu sodu, który przyczynia się właśnie do większego nawilżenia soczewek, co wydłuża odczuwany komfort o kilka godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *